Premiery kinowe – 9.10.2015 r.

Subiektywna premiera tygodnia:

The Walk: Sięgając chmur / The Walk (2015), reż. Robert Zemeckis

the walk

Obsada: Joseph Gordon-Levitt, Charlotte Le Bon, Ben Kingsley, James Badge Dale

IMDb: 7,9 (5 226 głosów)
Filmweb: 7,1 (356 głosów)
Rottentomatoes: 86% (160 recenzji)
Metacritic: 70/100

Dystrybutor: UIP
Opis:
„Robert Zemeckis, twórca „Forresta Gumpa” i „Cast Away: poza światem”, zabiera nas w świat magii, przedstawiając historię Philippe’a Petita, francuskiego artysty-linoskoczka, który w 1974 r. w spektakularny sposób, bez jakichkolwiek zabezpieczeń, przeszedł po czterystumetrowej stalowej linie rozpostartej między nowojorskimi wieżami World Trade Center. Podchmurny spacer trwał 45 minut. Drobna sylwetka ubranego na czarno mężczyzny stała się symbolem, a wyczyn przyniósł mu międzynarodowy rozgłos i zapewnił miejsce w historii (nikomu nie udało się tego powtórzyć). Współcześni ocenili dokonanie Petita jako romantyczny gest skierowany przeciw wyrachowanemu światu korporacji zajmujących biura World Trade Center. W filmie zobaczymy Josepha Gordona-Levitta („Incepcja”, „Sin City 2: Damulka warta grzechu”) oraz nagrodzonego Oscarem („Gandhi”) Bena Kingsleya.” (Multikino.pl)


Pozostałe premiery:

Legend (2015), reż. Brian Helgeland

legend

Obsada: Tom Hardy, Emily Browning, Christopher Eccleston, David Thewlis

IMDb: 7,5 (9 396 głosów)
Filmweb: 6,9 (890 głosów)
Rottentomatoes: 60% (47 recenzji)
Metacritic: 59/100

Z opisu dystrybutora (Monolith Films):
„Oparta na faktach opowieść o narodzinach i upadku gangsterskiego imperium braci bliźniaków Rona i Reggie’go Kray, którzy w barwnych latach 60-tych terroryzowali Londyn. W walce o miejsce na szczycie byli zawsze bezlitośni i nierozłączni, ich brutalność przeszła do legendy. Jednak gdy pojawiły się wielkie pieniądze, władza i kobiety, ich drogi zaczęły się rozchodzić. Pojawiły się odmienne pomysły na prowadzenie „biznesu”, a w konsekwencji konflikty, na które tylko czekali ich wrogowie.”


Performer (2014), reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda

performer

Obsada: Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Jakub Gierszał

Filmweb: 6,3 (295 głosów)
IMDb: 6,7 (11 głosów)

Nagrody:
Berlinale 2015, Nagroda Specjalna ‚Think’

Z opisu dystrybutora (Solopan Polska):
„„Performer” to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własnym zdrowiem. Podczas słynnego performersu „Baloniarz” powiesił się na sznurze pod sufitem galerii, a przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem.
Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. “Performer” to mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją: sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie.”


Intruz / The Here After (2015), reż. Magnus von Horn

intruz

Obsada: Ulrik Munther, Mats Blomgren, Wiesław Komasa, Ellen Mattsson

Filmweb: 6,6 (787 głosów)
IMDb: 6,5 (100 głosów)

Z opisu dystrybutora (Gutek Film):
„Nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą reżyserię, scenariusz i montaż, jedyna pełnometrażowa polska produkcja pokazana w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes. „Intruz” to trzymający w napięciu debiut fabularny Magnusa von Horna, wielokrotnie nagradzanego absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, z doskonałymi zdjęciami nominowanego do Oscara za „Idę” Łukasza Żala. (…) „Intruz” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John – pod wpływem ekstremalnych emocji – dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.”


Panna Julia / Miss Julie (2014), reż. Liv Ullmann

julia

Obsada: Jessica Chastain, Colin Farrell, Samantha Morton

IMDb: 5,7 (2 001 głosów)
Filmweb: 4,8 (239 głosów)
Rottentomatoes: 46% (39 recenzji)
Metacritic: 56/100

Z opisu dystrybutora (Kino Świat):
„Dramat kostiumowy na podstawie słynnej sztuki Augusta Strindberga, wyreżyserowany przez Liv Ullman – nominowaną do Oscara muzę Ingmara Bergmana. Pełna erotycznego napięcia historia miłosnego trójkąta, w który uwikłają się nominowane do nagrody Akademii Jessica Chastain i Samantha Morton oraz zdobywca Złotego Globu – Colin Farrell.”


Hotel Transylwania 2 / Hotel Transylvania 2 (2015), reż. Genndy Tartakovsky

hotel 2

Obsada (dubbing oryginalny): Adam Sandler, Andy Samberg, Selena Gomez, Steve Buscemi

IMDb: 7,2 (5 531 głosów)
Filmweb: 7,4 (402 głosy)
Rottentomatoes: 49% (65 recenzji)
Metacritic: 43/100

Z opisu dystrybutora (UIP):
„Paka Draca powraca! I ma się lepiej niż kiedykolwiek! Zarząd Hotelu Transylwania zmienił nieco regulamin i teraz pośród upiorów mogą w nim mieszkać także ludzie. No, ci nieco bardziej odważni ludzie. Ale Drac nie wszystko widzi w różowych (czy może raczej czarnych) barwach, obawia się bowiem, że jego półczłowieczy-półwampirzy wnuk nie przejawia symptomów wampira… Zamierza więc, łącząc siły z Frankiem, Murrayem i Griffinem, poddać go wampirzemu treningowi.
To jednak nie wszystko. Hotel zapragnął odwiedzić Vlad, bardzo, bardzo, bardzo stary (i staroświecki) ojciec Draca. Sytuacja komplikuje się, gdy Vlad dowiaduje się, że jego wnuk nie jest wampirem czystej krwi, a Hotel Transylwania mogą odwiedzać ludzie…”


Obiecujący początek / Un début prometteur (2015), reż. Emma Luchini
początek

Obsada: Manu Payet, Veerle Baetens, Zacharie Chasseriaud, Fabrice Luchini

Filmweb: 5,4 (17 głosów)
IMDb: 5,4 (45 głosy)

Recenzje:
Filmweb.pl: http://goo.gl/vsfK6O

Z opisu dystrybutora (Hagi Film):
„Obiecujący początek to najnowszy film Emmy Luchini, świeżo upieczonej laureatki Cezara 2015 za najlepszy film krótkometrażowy (La Femme de Rio).
„Obiecujący początek” to rozkoszna, bezpretensjonalna, lekka, ale i wzruszająca historia o miłości, wieku, iluzji i oczarowaniu. Ilustruje te momenty w życiu, kiedy pośrodku banalnego zdarzenia, spotkanie pewnej osoby może przemienić się w coś magicznego.
Martin (Manu Payet), 38-letni pisarz odnoszący sukcesy, a mimo to zbyt rozczarowany, by cieszyć się życiem, wraca do rodzinnego domu, do swojego ojca (Fabrice Luchini) ogrodnika, niepoprawnego romantyka, który próbuje ukryć swoją samotność. Spotyka tam Gabriela, 16-letniego brata, egzaltowanego i idealistycznego, któremu bez wytchnienia będzie próbował obrzydzić miłość. Ale to wszystko do czasu pojawienia się Mathilde (Veerle Beatens), seksownej, rozpromienionej, radosnej i pełnej życia młodej kobiety, która przewróci ich świat do góry nogami.”


Stan ocen/ głosów na 10.10.2015 r., godz. 19:45

Dodaj komentarz