Premiery kinowe – 23.10.2015 r.

Subiektywna premiera tygodnia:

Sól ziemi / Le sel de la terre (2014), reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders

sól

Obsada: Sebastião Salgado, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

IMDb: 8,4 (7 850 głosów)
Filmweb: 8,2 (953 głosy)
Rottentomatoes: 96% (77 recenzji)
Metacritic: 83/100

Nagrody:
2015 – 12. Docs Against Gravity Film Festival: Nagroda Publiczności
2015 – Nominacja do Oscara w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny,
2014 – MFF Cannes: Nagroda Specjalna Krytyki Un Certain Regard, Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego,
2014 – MFF San Sebastián: Nagroda Publiczności

Z opisu dystrybutora (Against Gravity):
„Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.”


Pozostałe premiery:

11 minut (2015), reż. Jerzy Skolimowski

11 minut

Obsada: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki

IMDb: 6,1 (134 głosy)
Filmweb: 5,5 (778 głosów)
Rottentomatoes: 66% (3 recenzje)

Polski kandydat do Oscara.

Recenzje:
Polityka: http://goo.gl/90rYN5 (5/6);
Filmweb: http://goo.gl/i7Qav7 (3/10);
Naekranie.pl: http://goo.gl/DZIwFL (6/10);
Film.onet.pl: http://goo.gl/nI4ZsF.

Z opisu dystrybutora (Kino Świat):
„Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.”


Crimson Peak. Wzgórze krwi / Crimson Peak (2015), reż. Guillermo del Toro
crimson

Obsada: Mia Wasikowska, Jessica Chastain, Tom Hiddleston, Charlie Hunnam

IMDb: 7,1 (16 263 głosy)
Filmweb: 6,8 (813 głosów)
Rottentomatoes: 69% (159 recenzji)
Metacritic: 67/100

Z opisu dystrybutora (UIP Polska):
„Gotycki horror w reżyserii Guillermo del Toro, twórcy „Labiryntu fauna” i serii „Hellboy”. Po rodzinnej tragedii młoda pisarka (Mia Wasikowska) trafia do mrocznego domu, którego ściany pamiętają duchy przeszłości, a jej nowy mąż – sir Thomas Sharpe (Tom Hiddleston) nie jest tym, za kogo się podawał. Rzecz dzieje się w mrokach XIX wieku, w zimnym, górzystym hrabstwie Cumberland.”


Łowca czarownic / The Last Witch Hunter (2015), reż. Breck Eisner

lowca

Obsada: Vin Diesel, Elijah Wood, Rose Leslie, Michael Caine

IMDb: 6,3 (2 115 głosów)
Filmweb: 6,4 (296 głosów)
Rottentomatoes: 15% (74 recenzje)
Metacritic: 34/100

Z opisu dystrybutora (Monolith Films):
„Vin Diesel gwiazda przebojowego cyklu „Szybcy i wściekli” oraz niezapomniany Riddick, wciela się w postać ostatniego łowcy czarownic, który zmuszony będzie stoczyć bój o przetrwanie ludzkości.
Pięćset lat temu wybuchła wyniszczająca wojna między ludźmi, a zastępami czarownic pragnącymi pogrążyć Ziemię w chaosie. Dzięki męstwu i poświęceniu łowców czarownic udało się uchronić świat przed zagładą. Jeden z nich – Kaulder (Vin Diesel) uśmiercił ich Królową, która umierając rzuciła na niego klątwę nieśmiertelności. Dziś Kaulder wciąż błąka się po świecie poszukując renegatów, którym udaje się przedostać z mrocznych odmętów w świat ludzi. Jego jedynymi sprzymierzeńcami są proboszcz nowojorskiej świątyni oraz młoda czarownica o dobrym sercu Chloe. Ich pomoc może jednak nie wystarczyć, gdy okaże się, że światu grozi powrót Królowej, którą wskrzesić pragnie Belial – potężny, zbuntowany łowca czarownic śniący o panowaniu zła.”


Piotruś. Wyprawa do Nibylandii / Pan (2015), reż. Joe Wright

pam

Obsada: Hugh Jackman, Garrett Hedlund, Rooney Mara, Adeel Akhtar, Levi Miller

IMDb: 6,1 (7 317 głosów)
Filmweb: 5,8 (149 głosów)
Rottentomatoes: 25% (152 recenzje)
Metacritic: 36/100

Z opisu dystrybutora (Warner Bros. Polska):
„Piotruś (Levi Miller) to 12-letni urwis o żywiołowej, nieco buntowniczej naturze. W ponurym sierocińcu w Londynie, w którym chłopiec mieszka od urodzenia, te cechy charakteru nie są tolerowane. Pewnej nocy Piotruś zostaje porwany do magicznej Nibylandii — fantastycznego świata piratów, wojowników i wróżek. Próbując odkryć sekret matki, która porzuciła go wiele lat temu, oraz znaleźć swoje miejsce w tej niezwykłej krainie, chłopiec przeżywa niesamowite przygody i nie raz pojedynkuje się na śmierć i życie. Aby ocalić Nibylandię, wraz z Tygrysią Lilią (Rooney Mara) i nowym przyjacielem Jamesem Hakiem (Garrett Hedlund), musi rozprawić się raz na zawsze z bezwzględnym piratem Czarnobrodym (Hugh Jackman), dzieki temu pozna swoje prawdziwe przeznaczenie i już na zawsze zapamiętamy go jako Piotrusia Pana.”


Ugotowany / Burnt (2015), reż. John Wells


ugot

Obsada: Bradley Cooper, Sienna Miller, Daniel Brühl, Omar Sy, Uma Thurman

IMDb: 7,0 (292 głosy)
Filmweb: 7,1 (439 głosów)
Rotten Tomatoes: 35% (17 recenzji)
Metacritic: 37/100

Recenzja:
Filmweb: http://goo.gl/ptyfz4 (7/10)

Z opisu dystrybutora (Forum Film Poland):
„Adam Jones (Bradley Cooper) to charyzmatyczny szef kuchni, który w młodym wieku zyskał rozgłos jako guru paryskich restauratorów. Podążał własną ścieżką i tworzył intrygujące połączenia smaków. Nie udźwignął jednak ciężaru sławy, zniknął z pierwszych stron gazet i rozpłynął się w powietrzu. Teraz, wolny od wszelkich uzależnień, próbuje swoich sił w sercu kulinarnego Londynu. Gromadzi doborową załogę, by stworzyć najlepszą restaurację na świecie. Czy kierując grupą utalentowanych ekscentryków, zdoła wspiąć się na kulinarny Olimp? Czy uczucie do pięknej Helene (Sienna Miller) nie przeszkodzi mu w zdobyciu upragnionej, trzeciej gwiazdki Michelin?”


Życie na kredycie / Vonarstræti (2014), reż. Baldvin Zophoníasson
życie na kred

Obsada: Thor Kristjansson, Hera Hilmar, Þorsteinn Bachmann, Kristín Lea Sigríðardóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson

IMDb: 7,6 (637 głosów)
Filmweb: 5,9 (42 głosy)

Nagrody EDDA (Islandzka Akademia Filmowa i Telewizyjna) 2015 za reżyserię, scenariusz, rolę męską, rolę kobiecą, montaż, zdjęcia, muzykę, kostiumy, charakteryzację, dźwięk
Nagroda specjalna na MFF w Zurychu (2014)

Z opisu dystrybutora (Bomba Film):
„Trzy historie, zaplecione w misterny warkocz, opowiadane wyrywkowo, choć spójnie, stanowią fundament opowieści islandzkiego reżysera Baldwina Z.
24-letnia przedszkolanka, po godzinach – prostytutka, niedźwiedziowaty poeta z nieodłączną butelką whisky pod pachą oraz młody bankowiec z wielkimi ambicjami spotykają się na życiowym rondzie. Zrobią razem kilka kółek, w poszukiwaniu najlepszego zjazdu. Baldwin Z, jeden z wyróżniających się współczesnych twórców islandzkich, poświęcił w filmie wiele uwagi drogom prowadzącym do tego spotkania. Towarzystwo dyskretnej, nastrojowej oryginalnej ścieżki dźwiękowej znakomicie komponuje się z opowieścią o tym, co w życiu jest najważniejsze.”


Sztuka uciekania / L’art de la fugue (2014), reż. Brice Cauvin
7699351.3

Obsada: Laurent Lafitte, Agnes Jaoui, Benjamin Biolay, Irène Jacob

IMDb: 5,3 (120 głosów)
Filmweb: 4,0 (29 głosów)

Recenzja:
Głoskultury.pl: http://goo.gl/OWXVVi

Z opisu dystrybutora (VIVARTO):
„„Sztuka uciekania”, nominowana do prestiżowej nagrody Chéries-Chéris w kategorii najlepszy film, to będąca adaptacją popularnej książki amerykańskiego pisarza Stephena McCauleya historia trójki braci. Antoine (znany z „Nieobliczalnych” i „Riwiery dla dwojga” Laurent Lafitte) jest dziarskim intelektualistą, który nosi się z zamiarem kupna domu razem ze swoim wieloletnim chłopakiem Adarem (Bruno Putzulu), chociaż nie wydaje się, by do tej decyzji zdążył dojrzeć. Jego młodszy brat, biznesmen Louis (Nicolas Bedos, „Wspaniała”, „Miłość i turbulencje”) chce poślubić swoją szkolną miłość, ale plan komplikuje mu romans z kochanką z Belgii (muza Krzysztofa Kieślowskiego, Irène Jacob). Najstarszy z braci, Gerard (Benjamin Biolay, „Książe nie z tej bajki”) jest w separacji ze swoją żoną. Właśnie wrócił do domu rodziców, którym pomaga prowadzić sklep odzieżowy.
„Sztuka ociekania” portretuje trzech zagubionych mężczyzn, którzy muszą nauczyć się dostrzegać problemy toczące ich życiem i zmierzyć się z nimi. To słodko-gorzka opowieść, utrzymana w klimacie filmów Woody’ego Allena, o znajdowaniu kompromisów pomiędzy tym, o czym marzymy, a tym, co możemy.”


Stan ocen/ głosów na 24.10.2015 r., godz. 20:20

Dodaj komentarz