Premiery kinowe – 13.11.2015 r.

Subiektywna premiera tygodnia:

Steve Jobs (2015), reż. Danny Boyle
jobs

IMDb: 7,7 (9 783 głosy)
Filmweb: 6,8 (899 głosów)
Rotten Tomatoes: 85% (195 recenzji)
Metacritic: 82/100

Z opisu dystrybutora (UIP Polska):
„Życie Steve’a Jobsa to właściwie gotowy scenariusz filmowy. Walka o przetrwanie, wyścig z czasem, genialny umysł i pomysły, które zrewolucjonizowały rzeczywistość XX i XXI wieku. Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Danny Boyle, laureat Oscara za film „Slumdog. Milioner z ulicy”. Scenariuszem zajął się Aaron Sorkin, zdobywca Nagrody Akademii za „The Social Network”.
Film zabierze nas w miejsca, w których tworzyły się podwaliny dzisiejszej elektroniki i technologii nowej generacji. Zobaczymy walkę z czasem, który Jobs musiał wyprzedzić, abyśmy dziś korzystali z rozwiniętej technologii komputerowej. Twórcy filmu zapowiadają, że poznamy również intymny portret geniusza, ojca rewolucji technologicznej.
W filmie zobaczymy Michaela Fassbendera w roli tytułowej oraz laureatkę Oscara Kate Winslet, a także Setha Rogena i Jeffa Danielsa.”


Pozostałe premiery:

Moja matka / Mia madre (2015), reż. Nanni Moretti
matka

Obsada: Margherita Buy, John Turturro, Giulia Lazzarini, Nanni Moretti, Beatrice Mancini

IMDb: 7,0 (1 777 głosów)
Filmweb: 6,4 (536 głosów)
Rotten Tomatoes: 87% (23 recenzje)
Metacritic: 66/100

Z opisu dystrybutora (Gutek Film):
„Najnowszy komediodramat Nanni Morettiego, twórcy „Habemus Papam” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Pokój syna”. Pokazana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?
Nanni Moretti opowiada o zmaganiach Margherity w uniwersalny, pełen humoru i czułości sposób, odwołując się do wątków z własnego życia.”


W objęciach węża / El Abrazo de la Serpiente (2015), reż. Ciro Guerra

wonsz

Obsada: Nilbio Torres, Jan Bijvoet, Antonio Bolivar, Brionne Davis, Yauenkü Miguee

IMDb: 8,2 (753 głosy)
Filmweb: 7,5 (277 głosów)
Rotten Tomatoes: 100% (5 recenzji)

Z opisu dystrybutora (Against Gravity):
„Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym szaman towarzyszy przez 40 lat. Ich podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, podczas których szaman prowadzi naukowców przez Amazonię, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się odbywają. Naukowcy uświadamiają sobie, że logika, którą się kierują, jest bezużyteczna w świecie mitów i rytuałów realniejszych od nauki. Po drodze wiele na nich czeka: od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu. Film pokazuje fantasmagoryczną podróż zarówno w głąb Amazonii, jak i samego siebie. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równorzędne role. Skojarzenia z „Czasem Apokalipsy” Coppoli czy jego pierwowzorem, „Jądrem ciemności” Conrada, nie są przypadkowe. Czarno-biały film powstał na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Niemca Theodora Kocha-Grunberga i Amerykanina Richarda Evansa Schultasa.”


Imigranci / Dheepan (2015), reż. Jacques Audiard

imigr

Obsada: Antonythasan Jesuthasan, Kelieaswari Srinivasan, Claudine Vinasithamby,Vincent Rottiers, Marc Zinga

IMDb: 7,2 (1 868 głosów)
Filmweb: 7,0 (526 głosów)
Rotten Tomatoes: 100% (18 recenzji)
Metacritic: 78/100

Nagrody: Złota Palma w Cannes dla Najlepszego filmu.

Z opisu dystrybutora (Solopan Polska):
„Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat najnowszego filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik organizacji Liberation Tigers of Tamil Eelam i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko. Z obcą kobietą i jej dzieckiem udając rodzinę uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych.
Scenariusz oparty został częściowo na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana Jesythasana. Debiutujący jako aktor Jesythasan w bardzo przekonujący sposób wcielił się w rzekomego ojca rodziny, który w pewnym momencie zaczyna odczuwać odpowiedzialność za przyszywaną żonę i córkę. Audiard bardzo starannie kreśli portret psychologiczny bohatera, a dobrze napisane dialogi, wypowiadane przez świetnych wykonawców, składają się na dzieło trzymające w napięciu do ostatniej sceny
„IMIGRANCI”, to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. Audiard przygląda się jednak również rodzinie – więziom między jej członkami oraz problemom, z którymi wspólnymi siłami muszą się mierzyć. Francuski reżyser stworzył kino najwyższej próby. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.”


Listy do M. 2 (2015), reż. Maciej Dejczer

listy

Obsada: Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Małgorzata Kożuchowska

Filmweb: 7,2 (2 864 głosy)

Z opisu dystrybutora (Kino Świat):
„Od wydarzeń znanych z „Listów do M.” minęły równo cztery lata i wszyscy bohaterowie przygotowują się do kolejnej Wigilii. Mikołaj (Maciej Stuhr), który znalazł szczęście u boku Doris (Roma Gąsiorowska), wciąż nie może zdecydować się na oświadczyny, co prowokuje jego syna Kostka (Jakub Jankiewicz) do obmyślenia sprytnej, świątecznej intrygi z pierścionkiem zaręczynowym w tle. Małgosia (Agnieszka Wagner) i Wojtek (Wojciech Malajkat) adoptowali Tosię (Julia Wróblewska), ale teraz, tuż przed Bożym Narodzeniem, ich rodzina musi zmierzyć się wspólnie z nową, trudną sytuacją, związaną ze zdrowiem Małgosi. Karina (Agnieszka Dygant) – obecnie wzięta pisarka i Szczepan (Piotr Adamczyk) – teraz taksówkarz, rozstali się, lecz ich ścieżki nieustannie się przecinają. Związek Betty (Katarzyna Zielińska) i „niegrzecznego” Mikołaja Mela (Tomasz Karolak) nie przetrwał próby czasu, Betty wychowuje ich synka Kazika z nowym partnerem Karolem (Marcin Perchuć). Czy Mel zdoła udowodnić, że zasługuje na miłość syna i stać się dla Kazika prawdziwym superbohaterem? Wladi (Paweł Małaszyński) wciąż kieruje Agencją Mikołajów, wspierany przez niezawodną Larwę (Katarzyna Bujakiewicz) i nową pracownicę – Magdę (Magdalena Lamparska), która mocno namiesza w związku popularnego muzyka Redo (Maciej Zakościelny) i Moniki (Marta Żmuda-Trzebiatowska). Rodzice (Małgorzata Kożuchowska, Waldemar Błaszczyk) zmagają się ze zbuntowanym nastoletnim synem, kontestującym Wigilię.
Bohaterowie „Listów do M. 2” w reżyserii Macieja Dejczera będą rozśmieszać, wzruszać, inspirować widzów do tego, by uwierzyli, że w święta wszystko jest możliwe i że to właśnie miłość jest najlepszym prezentem pod choinkę.”


Git (2015), reż. Kamil Szymański

gitZ opisu filmu:
„Przywódca w zakładzie karnym w Łęczycy zostaje zamordowany. Dziennikarz śledczy, który z nim rozmawiał tydzień wcześniej postanawia dojść prawdy.” (za Filmweb.pl)


Powrót do Itaki / Retour a Ithaque (2014), reż. Laurent Cantet

itaka

Obsada: Isabel Santos, Jorge Perugorria, Fernando Hechavarria

IMDb: 6,3 (359 głosów)
Filmweb: 4,4 (36 głosów)
Rotten Tomatoes: 25% (4 recenzje)

Z opisu dystrybutora (Aurora Films):
„Adaptacja powieści mistrza kubańskich kryminałów Leonarda Padury nagrodzona na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, wyreżyserowana przez laureata Złotej Palmy w Cannes Laurenta Canteta.
Główny bohater, cierpiący na niemoc twórczą Amadeo, po szesnastu latach spędzonych na emigracji w Madrycie wraca do ojczystej Kuby. W Hawanie spotyka się z przyjaciółmi, z którymi dokonuje podsumowania dotychczasowego życia. Tak jak w nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes „Klasie”, reżyser umieszcza swoich bohaterów w zamkniętej przestrzeni. Miejscem ich spotkania jest taras widokowy na symbol kubańskiej stolicy, legendarną promenadę Malecón. Pośród śpiewu, zabawy i śmiechu toczą się dyskusje o rozczarowaniach dorosłością, niespełnionych marzeniach, życiowych sukcesach i porażkach. Wspomnienia wywołują gorycz i radość, które udzielają się widzowi dzięki zróżnicowanym postaciom. W filmowej galerii osobowości znaleźli się, między innymi, Eddy, parweniusz darzący miłością literaturę, Raf, malarz nadużywający alkoholu, Aldo, niezadowolony z życia inżynier i Tania, okulistka, która ledwie wiąże koniec z końcem.
Osobnym bohaterem filmu jest sama Hawana, przepięknie sfotografowana kamerą Diega Dussuela. Obok niewątpliwej wartości intelektualnej, to właśnie zdjęcia są najczęstszym obiektem pochwał światowej krytyki filmowej.”


Sawa. Mały wielki bohater / Savva. Serdtse voyna (2015), reż. Maksim Fadeev

sawa

Obsada (dubbing polski): Filip Rogowski, Anna Dereszowska, Piotr Fronczewski, Piotr Grabowski, Mariusz Czajka

Z opisu dystrybutora (Monolith Films):
„Niezwykła historia Sawy, który aby uratować swoją mamę i mieszkańców rodzinnej wioski, wyrusza w pełną przygód podróż życia.
Sawa to 10-letni chłopiec, który aby obronić swoją rodzinną wioskę musi stawić czoła złowrogim magicznym istotom. Wspierany przez białą wilczycę Angee, przezabawnego stworka o imieniu Puffy oraz niezwykle czarującą Nanty, córkę miejscowego szamana, Sawa wyrusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż przez magiczną krainę. Przyjaciele pomogą dotrzeć chłopcu do tajemniczego Maga, który jako jedyny posiada moc zdolną zniszczyć zło i uratować wioskę Sawy. Chłopiec nie przypuszcza, że każdy z jego towarzyszy ma swój powód, aby spotkać się z Magiem…”


Stan ocen/ głosów na 14.11.2015 r., godz. 22:30

Dodaj komentarz