Premiery kinowe – 25.09.2015 r.

Subiektywna premiera tygodnia:

Sicario (2015), reż. Denis Villeneuve

sicario

Obsada: Emily Blunt, Josh Brolin, Benicio Del Toro, Jon Bernthal
Filmweb: 7,6 (1 181 głosy)
IMDb: 8,0 (5 936 głosów)
Rotten Tomatoes: 92% (106 recenzji)
Metacritic: 82/100

Z opisu dystrybutora (Monolith Films):
„Młoda agentka FBI Kate Macer przyłącza się do supertajnej akcji CIA mającej na celu pojmanie szefa wielkiego meksykańskiego kartelu narkotykowego. Macy stopniowo poznaje szczegóły operacji, która często ociera się o granicę prawa i moralności, prowadząc do najgłębszych czeluści przestępczego piekła. Przewodnikiem po jego kolejnych kręgach będzie dla Macer tajemniczy współpracownik CIA o meksykańskim pochodzeniu, zwany „konsultantem”, który jak się okaże ma dla całej akcji kluczowe znaczenie. Jego prawdziwa tożsamość będzie dla Macer największym szokiem.”


Pozostałe premiery:

Król życia (2015), reż. Jerzy Zieliński

król

Obsada: Robert Więckiewicz, Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Jerzy Trela, Jan Peszek

Filmweb: 6,4 (257 głosów)
Recenzje:
Polityka: http://goo.gl/HhZKiJ (2/6)
Naekranie.pl: http://goo.gl/bVUVMd (9/10)
Film.onet.pl: http://goo.gl/QdvNqA

Z opisu dystrybutora (Next Film):
„Edward jest najeżony, zaimpregnowany na otaczający go świat. Wszystko go denerwuje. Jakby chodził ciągle w za ciasnych butach. Złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, prawie nie ma czasu dla swego starego ojca. Któregoś dnia ulega groźnemu wypadkowi. W wyniku niespodziewanych zdarzeń porzuca swoje dotychczasowe życie, by na nowo odkryć żonę, córkę i otaczający go świat. Zaczyna być szczęśliwy i dostrzegać ludzi i rzeczy, które przecież ciągle go otaczały. Podobno szczęście jest zaraźliwe na odległość 800 metrów. Na to wygląda, bo główny bohater roztacza taką pozytywną aurę. Edward nigdzie nie wyjeżdża, nie ucieka w podróż dookoła świata, nie jedzie do Amazonii. Mieszka w tym samym mieszkaniu, chodzi tym samym chodnikiem, spotyka tych samych ludzi, ale wszystko jest inne. „

45 lat / 45 Years (2015), reż. Andrew Haigh45 lat

Obsada: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James, Dolly Wells
Filmweb: 7,0 (263 głosy)
IMDb: 7,4 (892 głosy)
Rotten Tomatoes: 97% (34 recenzje)
Metacritic: 92/100

Nagrody: Srebrny Niedźwiedź – Najlepsza aktorka Charlotte Rampling; Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy aktor Tom Courtenay.

Z opisu dystrybutora (Solopan Polska):
„Zapowiada się fantastyczna 45 rocznica małżeństwa Kate i Geoffa. Tuż przed tym szczególnym dniem do pary dociera szokująca wiadomość – w lodowcu odnaleziono ciało dawnej partnerki męża. Kobieta okazuje się być dla niego ważniejsza niż przyznawał to żonie. Czy para będzie jeszcze miała co świętować?. Tak rozpoczyna swój najnowszy film Andrew Haigh, reżyser niezapomnianego „Zupełnie innego weekendu”.”

Noc Walpurgi (2015), reż. Marcin Bortkiewicznoc wal

Obsada: Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński
Polska premiera: 25.09.2015 r.
Filmweb: 6,2 (425 głosów)
IMDb: 7,4 (8 głosów)

Recenzje:
Filmweb: http://goo.gl/ibTgBl (8/10)
Polityka: http://goo.gl/26OXnw (4/6)
Film.Onet.pl: http://goo.gl/xbh8Ew
Stopklatka.pl: http://goo.gl/jSZ2mU
wPolityce.pl: http://goo.gl/U6IXQU

Z opisu dystrybutora (Aurora Films):
„Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia „Turandot” Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.”

Pilecki (2015), reż. Mirosław Krzyszkowskipilecki

Obsada: Marcin Kwaśny, Małgorzata Kowalska, Andrzej Pilecki, Piotr Głowacki

Filmweb.pl: 6,1 (68 głosów)

Recenzje:
Polityka: http://goo.gl/wtLCMp
Prawapolityka.pl: http://goo.gl/qADqn0

Z opisu dystrybutora (Kondrat Media):
„Film ,,Pilecki” to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.”

Wołanie (2014), reż. Marcin Dudziak

    wołanie

Obsada: Witek Kotrys, Sebastian Pawlak
Filmweb: 5,1 (103 głosy)
IMDb: 6,6 (26 głosów)

Recenzje:
Stopklatka.pl: (goo.gl/6G66QO)
Cinecola.com (goo.gl/8Jkla5)

Z opisu filmu (http://www.kinonh.pl/film.do?id=11507):
„Męska wyprawa ojca i syna w dół górskiej rzeki daje początek tej prawie pozbawionej słów historii. Nieśpieszna, poetycka opowieść o wyjątkowych chwilach w życiu dziesięcioletniego chłopca, kiedy to coś nieuchwytnego, a jednak przeczuwanego odsłania przed nim swoje znaczenie. Niepojęta dla niego samego ciekawość i pragnienie nowych doznań stają się silniejsze niż strach przed wciąż nie do końca rozpoznanym światem. Poczucie samotności i braku bezpieczeństwa, pomimo obecności ojca, staje się dla chłopca doświadczeniem zapowiadającym jego przemianę. Wszechogarniająca przyroda, w której dominuje obraz płynącej rzeki, wnosi coraz bardziej wyczuwalne, choć trudne do uzasadnienia napięcie. Kiedy zagrożenie staje się realne i konkretne, chłopiec zdaje się być na nie przygotowany, jednak nic nie będzie już dla niego takie, jakie było przedtem.”

W piwnicy / Im Keller (2014), reż. Ulrich Seidl

keller

Obsada: Alfreda Klebinger, Fritz Lang, Manfred Ellinger, Inge Ellinger
Filmweb: 6,6 (360 głosów)
IMDb: 7,0 (736 głosów)
Rotten Tomatoes: 100% (1 recenzja)

Recenzje:
Filmweb: http://goo.gl/xFcJaK (7/10)
Stopklatka: http://goo.gl/roKtDj
Film.Onet.pl: http://goo.gl/VkqvFr

Z opisu dystrybutora (Against Gravity):
„Piwnica to miejsce owiane tajemnicą. Jest lustrem duszy, odbijającym prawdziwe potrzeby, pasje lub obsesje. To, co bohaterowie Seidla robią w swoich piwnicach, mówi o nich znacznie więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Jedni traktują ją jako miejsce do ćwiczeń głosu operowego, inni jako galerię nazistowskich pamiątek, przestrzeń do realizacji seksualnych fantazji czy schronienie dla hodowanego w ukryciu węża. Piwnica to w naszej podświadomości miejsce ciemności i strachu, swoiste siedlisko ludzkiej otchłani. Doskonale odzwierciedla więc zakamarki duszy jej właścicieli.
A Ty? Co robisz kiedy nikt nie patrzy?”

Cierpienia młodego Edoardo / Short Skin – I dolori del giovane Edo (2014), reż. Duccio Chiarini

edorado

Obsada: Matteo Creatini, Francesca Agostini, Nicola Nocchi, Mariana Raschillà
Filmweb: 5,2 (50 głosów)
IMDb: 6,3 (132 głosy)

Z opisu dystrybutora (Spectator):
„Bohaterem filmu „Cierpienia młodego Edoardo” jest siedemnastolatek z Pizy, który z powodów zdrowotnych nie może osiągnąć satysfakcji seksualnej, nie tylko z partnerkami, ale także sam ze sobą. W czasie lata Edoardo i jego najlepszy przyjaciel próbują stracić dziewictwo, żeby wejść w dorosłość. Chłopak odkrywa wtedy, że świat seksu, podobnie jak całe życie, jest bardzo skomplikowany, a w grę wchodzi tu nie tylko on sam, ale także jego rodzina. Film o pokonywaniu strachu i stawaniu się mężczyzną.”

Stan ocen/ głosów na 26.09.2015 r., godz. 15:30

Dodaj komentarz